Pranie mebli tapicerowanych to czynność dosyćłatwa, należy jednak przestrzegać pewnych zasad, umieć rozróżniać materiały tapicerskie i stosować środki piorące właściwe dla danego rodzaju materiału. Należy również zachować umiar i rozsądek w dozowaniu wszelkich cieczy piorących. Zbyt duża ilość detergentu może spowodować przedostanie się wilgoci do gąbki która znajduje się pod obiciem, co znacznie wydłuży czas schnięcia pranej tapicerki.

Metoda, którą stosujemy do prania tapicerki meblowej składa się z następujących etapów:

  1. Dokładne odkurzenie na sucho. Jest to bardzo ważna czynność w przypadku mocno zakurzonych mebli, lub w przypadku mebli na których znajduje się spora warstwa sierści. W przypadku mebli czystych, odkurzanych regularnie, czynność tą pomijamy.
  2. Rozpuszczenie brudu. Czynność ta polega na nałożeniu za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego, mocno zasadowego detergentu rozpuszczającego brud, a następnie wtarcie go za pomocą delikatnej szczoteczki w głąb czyszczonego materiału.
  3. Ekstrakcja brudu. Wypłukanie za pomocą urządzenia ekstrakcyjnego Karcher  rozpuszczonych zanieczyszczeń.
  4. Kontrola jakości. Poprawienie niedopranych miejsc, lub podjęcie próby usunięcia uporczywych plam specjalistycznymi odplamiaczami.